Definicja OOBE | Czym jest eksterioryzacja

Skrót OBE/OOBE (Out of Body Experience) wywodzi się z języka angielskiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu „doświadczenie poza ciałem”. Będę się posługiwał skrótem „OOBE” , oraz wyrażeniem „projekcja astralna” lub „podróże astralne” , które oznacza dokładnie to samo. W prostym fizjologicznym pojmowaniu OOBE zachodzi wtedy, gdy świadomość człowieka podróżuje poza obręb jego ciała fizycznego.

Relacje ludzi, którzy doświadczyli śmierci klinicznej lub spontanicznego OOBE często są do siebie podobne, a ich wspólnym elementem jest unoszenie się nad ciałem oraz postrzeganie tego co się wokół niego dzieje. Osoba będąca świadkiem zjawiska ma możliwość obserwować wydarzenia odległe wiele tysięcy kilometrów od ciała fizycznego. OOBE nie jest w jakimkolwiek stopniu paranormalne, czy też niecodzienne, bowiem każdy człowiek, jak i zwierzę, opuszcza w nocy swoje ciało, lecz świadomie nie kontroluje tego procesu. Wyjątkiem najczęściej są małe dzieci, które pamiętają co się z nimi dzieje, gdy zasypiają.

Specyfika współczesnej cywilizacji, która propaguje określony styl życia, przyczynia się do zaniżenia świadomości ludzkiej sprawiając, że z roku na rok sny człowieka są mniej żywe, aż w końcu w niektórych przypadkach zupełnie zanikają. Sny w konsekwencji stają się mało istotnym tematem, a pojęcie o możliwościach jakie dają jest nikłe. Poziom energii-świadomości jaki ma w sobie istota ludzka jest kluczem do tego, by pamiętała swoje podróże astralne. Potencjalnie każdy ma możliwość świadomie opuścić ciało, jednak w obecnych czasach nie jest to droga dla każdego.

Latanie, podróżowanie w czasie, przemierzanie dużych odległości w ciągu sekundy, odwiedzanie zmarłych, podróżowanie w kosmosie to jedne z doświadczeń, jakie oferuje projekcja astralna, a na które nie może pozwolić sobie przeciętny człowiek w doświadczeniu fizycznym. W związku z tym podróże astralne cieszą się dużym zainteresowaniem, bowiem mogą znacznie przyczynić się do zwiększenia odczuwanej przez człowieka wolności poprzez realizację dotychczas niedostępnych pragnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *